Niedobór żelaza powodem wypadania włosów

Niedobór żelaza powodem wypadania włosów

Jedną z najczęstszych przyczyn wypadania włosów, szczególnie u kobiet, jest niedobór żelaza.

Jeżeli jesteś kobietą w wieku 18-50 lat i

 • tracisz dużo włosów podczas mycia lub czesania
 • masz wrażenie że włosy „przestały rosnąć”
 • czujesz że włosy są cieńsze i słabsze a kitka traci objętość
 • włosy stały się suche i łamliwe, końcówki się rozdwajają, plączą się
 • dodatkowo możesz mieć ogólne uczucie osłabienia, szybko się męczysz, masz kołatania serca, rozdrażnienie lub depresje, kruche paznokcie.

Z dużym prawdopodobieństwem masz niedobór żelaza.

Żelazo jest kluczowym pierwiastkiem bez którego nasz organizm nie może funkcjonować. Wchodzi w skład hemoglobiny transportującej tlen w organizmie oraz wielu ważnych enzymów, których niedobór powoduje także uszkodzenia włosów czy paznokci.

Jak sprawdzić czy mam niedobór żelaza ?

Jeżeli czujesz się dobrze, odżywiasz się dobrze a twój lekarz powiedział że morfologia krwi jest dobra i poziom żelaza w normie to i tak możesz mieć wypadanie włosów z powodu niedoboru żelaza.

Jak to możliwe ?

Mieszki włosowe są jedną z najbardziej. aktywnych metabolicznie tkanek w organizmie a jednocześnie włosy mają małe znaczenie w podtrzymywaniu funkcji życiowych. Przez to objaw wypadania włosów jest niezwykle czułym wskaźnikiem występowania niedoborów i zaburzeń homeostazy.

Wypadanie włosów jest w tym przypadku sygnałem alarmującym o brakach żelaza. Deficytowy pierwiastek jest kierowany przede wszystkim do szpiku by wytworzyć właściwe ilości hemoglobiny niezbędnej dla najważniejszych funkcji życiowych, tymczasem żelaza brakuje już dla innych mniej istotnych dla życia procesów jak właśnie wzrost włosów. Włosy wypadają.

Włosy jako narząd mało istotny pod względem funkcji życiowych traci dostęp do żelaza na długo zanim badania laboratoryjne wykażą jego spadek lub pojawią się objawy anemii.

Trycholog zawsze dla oceny poziomu żelaza w organizmie posługuje się oceną poziomu Ferrytyny. (badania podczas wizyty u trychologa)

Ferrytyna jest białkiem które magazynuje żelazo w komórkach organizmu, głównie w wątrobie. Żelazo wchłonięte z pokarmu w dwunastnicy lub górnym odcinku jelita cienkiego, wiąże się z ferrytyną i tworzy bezpieczny magazyn żelaza z którego organizm pobiera pierwiastek do krwi  gdy jest potrzebny.

Niski poziom Ferrytyny oznacza że zapasy żelaza są ograniczone więc organizm będzie go oszczędzał głównie do produkcji hemoglobiny. Dlatego hemoglobina w morfologii jest w normie bardzo długo pomimo głębokich niedoborów.

Nawet jeżeli Twój lekarz ocenił wyniki badań jako dobre, zabierz je koniecznie i pokaż podczas konsultacji. Trycholog może je ocenić inaczej.

Normy Ferrytyny we krwi są bardzo szerokie i mogą się nieco różnić w różnych laboratoriach. Jeżeli Twój wynik mieści się w dolnej granicy normy to dla włosów jest już za mało. Włosy zaczynają reagować znacznie szybciej, zanim magazyn żelaza będzie całkiem pusty.

Pamiętaj by pokazać wynik badania Ferrytyny podczas konsultacji trychologicznej będzie ważnym elementem diagnostyki Twojego wypadania włosów.

 Niedobór żelaza a wypadanie włosów

Gdy Ferrytyna spada poniżej pewnego poziomu następuje:

 • zaburzenie dostarczania energii dla podziałów i różnicowania komórek macierzy włosa
 • następuje skrócenie fazy wzrostu włosa, przejście w telogen i masowe wypadanie

Efekt:

 • włosy cienkie, suche, plączące się, połamane
 • masywne wypadanie

Niedobór żelaza idzie w parze z niedoczynnością tarczycy a niedoczynność tarczycy powoduje łysienie telogenowe

Przyczyny niedoboru żelaza

Główne przyczyny niedoboru żelaza :

 • zbyt mała podaż żelaza w diecie – dotyczy to niezbilansowanych diet roślinnych, z zamiennikami mięsa i nabiału, diet opartych na żywności wysokoprzetworzonej, gotowych paczkowanych daniach, przeładowanych węglowodanami i białą mąką, które nie są w stanie dostarczyć wystarczającej ilości żelaza.
 • Upośledzone wchłanianie z przewodu pokarmowego: spowodowane zmniejszoną kwaśnością soku żołądkowego, dietą ubogobiałkową oraz bogatą w szczawiany,  fityniany i polifenole, błonnik, chorobami zapalnymi jelit, celiakia, pasożytami jelitowymi
 • utrata krwi :z powodu obfitych miesiączek, na skutek urazu, po zabiegu operacyjnym, krwawienia wewnętrzne , także dawcy krwi
 • zwiększone zapotrzebowanie przy jednoczesnej niewystarczającej podaży w okresie ciąży i laktacji, u osób uprawiających intensywny sport , u młodzieży,

Jak uzupełnić żelazo w organizmie ?

Po pierwsze należy znaleźć przyczynę niedoboru. Zmienić dietę, poprawić wchłanianialność i nadmierną utratę krwi.

O ile poziom żelaza nie jest zagrażający życiu, wskazane jest jego uzupełnianie przy zastosowaniu zdrowej diety.

Suplementy żelaza są słabo przyswajane, natomiast powodują często zaburzenia jelitowe.

Suplementacja żelazem bez stwierdzonego niedoboru i bez kontroli jest ryzykowna ponieważ podwyższony poziom żelaza jest wysoce toksyczny i może uszkadzać zdrowe komórki. Powoduje również wypadanie włosów

Uzyskanie poziomu ferrytyny przy którym włosy przestaną wypadać może trwać kilka miesięcy 

„Chociaż na półkach aptecznych suplementy żelaza są dostępne dla każdego lepiej nie róbcie tego na własną rękę. Nadmiar żelaza w organizmie tzw. przeładowanie żelazem jest tak samo jak nie bardziej niebezpieczne od jego niedoboru. 

żelazo bierze udział w reakcjach oksydacji w komórkach, gdy jest go zbyt dużo indukuje stres oksydacyjny uszkadzający komórki i DNA komórek. Może to prowadzić do takich chorób jak :

 • nowotwory,
 • cukrzyca, 
 • insulinooporność
 • nadciśnienie,
 • zaburzenia flory jelitowej ( porównywalna z antybiotykami)
 • bóle stawów
 • choroby wątroby
 • choroby neurodegradacyjne
 • stany zapalne
 • wzrost ryzyka infekcji bakteryjnych, pasożytniczych, wirusowych, rozrostu patologicznej flory w jelitach – żelazo jest pierwiastkiem który jest niezbędny nie tylko naszym komórkom ale także do rozwoju wszelkich patogenów . W organizmie toczy się prawdziwa walka o żelazo. Im jest go więcej tym szybciej patogeny go przechwytują i szybciej się rozwijają. Organizm stara się chronić żelazo i kontroluje jego poziom poprzez wiązanie wolnego żelaza z białkami od momentu wchłonięcia w transporcie do komórki oraz podczas magazynowania. W czasie ostrej infekcji organizm „chowa” żelazo ( spada poziom wolnego żelaza w krwi) upychając go w magazynach (wzrasta poziom Ferrytyny) i blokując jego wchłanianie z jelit. Jest to tzw funkcjonalny niedobór żelaza. Suplementacja żelazem w takim momencie jest dla naszego organizmu jak dolewanie benzyny do ognia .
 • szczególną ostrożność należy zachować podczas suplementacji u osób z obciążoną wątrobą, chorobami nerek i obciążonych genem zaburzeń metabolizmu żelaza HFE .
 • nadmierne gromadzenie jonów żelaza w tkankach powodujące ich uszkodzenie to hemochromatoza . Może mieć podłoże genetyczne ale może tez być wywołana sztucznie  – wtórna poprzez nadmierne dawki żelaza ( np podawanie dożylne, przetoczenia krwi )″

Objawy przeładowania organizmu żelazem są bardzo podobne do jego niedoboru i prawie zawsze wiążą się z wypadaniem włosów.

Jeżeli masz problem z wypadaniem włosów umów się na konsultację trychologiczną  💁

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *