Leczenie łysienia androgenowego

Leczenie łysienia androgenowego

Łysienie androgenowe jest najczęstszą przyczyną wypadania włosów u mężczyzn.  Dotyka 30-50% mężczyzn w wieku do 50 lat . Może zaczynać się już od 18 roku życia i wtedy postępuje bardzo szybko. Natomiast po  30 roku życia tempo łysienia zaczyna spadać. Panowie u których łysienie zaczęło się właśnie po 30 rż mają szansę utrzymać najwięcej włosów do starości.

Bez względu na to kiedy pojawią się pierwsze symptomy łysienia androgenowego decyzję o leczeniu najlepiej podjąć jak najwcześniej. Przy oczywistym obciążeniu genetycznym można też rozpocząć działania profilaktyczne zanim utrata włosów będzie widoczna. Systematyczne i konsekwentne działania pozwolą zachować włosy na dłużej.

” Obciążenie genetyczne oznacza że proces łysienia będzie odbywał się nieprzerwanie ale  jego natężenie i szybkość postępowania zależy od wielu czynników na które nie mamy wpływu -geny i czynników środowiskowych które możemy w pewnym stopniu kontrolować. „

Chociaż mechanizm łysienia androgenowego został dosyć dobrze poznany jak dotąd nie powstał żaden na 100% skuteczny specyfik który mógłby przerwać proces łysienia androgenowego i przywrócić zdrowe włosy.

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na powstrzymanie wypadania włosów a nawet odzyskanie utraconej fryzury. Najważniejsza jest jednak konsekwencja, systematyczność i stosowanie różnych działań równolegle .

Ważnymi elementami  w leczeniu łysienia androgenowego są:

 • zmiany w diecie – o diecie w łysieniu androgenowym przeczytasz TUTAJ  💁
 • zmiany w stylu życia: przede wszystkim ograniczenie stresu który zmienia gospodarkę hormonalną organizmu. Wzrasta wówczas poziom kortyzolu który osłabia mieszki włosowe. Oprócz stresów psychicznych i emocjonalnych stresem dla organizmu są także:  brak snu, przepracowanie, brak ruchu, nadmiar wysiłku fizycznego, specyficzna dieta
 • ogólnie dobry stan zdrowia
 • szczególny nacisk na higienę skóry głowy

Mężczyźni zwykle wybierają kosmetyki i zabiegi na skórę głowy do kontroli swojego wypadania włosów, które mogą być mniej lub bardziej skuteczne dlatego należy je stosować systematycznie, konsekwentnie  i w terapiach skojarzonych.

Wiara że używanie samego  kosmetyku,  witamin czy nawet najdroższe zabiegi  dadzą zadowalające efekty na dłużej mogą powodować po pewnym czasie frustrację i utratę nadziei na zatrzymanie włosów.

Aby uzyskać odrost i utrzymać go na głowie musi wystąpić synergia różnych działań których celem jest

  • hamowanie wypadania i wydłużenie fazy wzrostu
 • zahamowanie miniaturyzacji
 • stymulację mieszków włosowych do wzrostu nowych włosów.

Kosmetyki w leczeniu łysienia androgenowego.

Szampony stosowane w łysieniu androgenowym

Chociaż firmy kosmetyczne prześcigają się w reklamowaniu szamponów o cudownym działaniu przywracającym utraconą czuprynę jest mało prawdopodobne by substancje hamujące łysienie znajdujące się w szamponach i pozostawione na głowie przez kilka minut nawet codziennie mogły wygrać walkę z genami i testosteronem który przecież działa na mieszki cały czas.

Dobry szampon ma zupełnie inne zadanie :

 • oczyszczenie skóry głowy,
 • przywrócenie skórze równowagi
 • nawilżenie

Dobry szampon  nie musi działać przeciw łysieniu androgenowym  Jego głównym zadaniem jest przygotowanie skóry do zastosowania właściwego leku jakim jest wcierka, której nie spłukujemy i pozostawiamy na skórze głowy przez cały dzień.

Najlepiej  stosować szampony jak najbardziej naturalne nie powodujące podrażnień i świądu.

Łysieniu androgenowemu może towarzyszyć  łojotok i jego powikłania takie jak łupież tłusty czy łojotokowe zapalenie skóry, ponieważ DHT często  powoduje przerost gruczołów łojowych. Tymczasem zalegający wokół mieszka łój nasila stany zapalne skóry głowy i procesy łysienia. Dlatego bardzo ważne jest  utrzymywanie w czystości głowy i włosów. Wyleczenie zapalnych chorób skóry głowy jest pierwszym krokiem niezbędnym w leczeniu łysienia androgenowego.

Zalecane składniki szamponów: palma sabałowa, olejek lawendowy, olejek z drzewa herbacianego,(tee tree) olejek rozmarynowy, miętowy, ekstrakty z pokrzywy

olejki można używać dodając  do stosowanego szamponu.

Co 10-14 dni warto przed  rutynowym  myciem zastosować peeling trychologiczny skóry głowy .

Co 10-14 dni można zastosować mycie szamponem z ketokonazolem 2% który jest silnym blokerem DHT

Jak stosować kosmetyki w łysieniu androgenowym? Dowiesz się od swojego trychologa 💁

Wcierki na łysienie androgenowe

Minoxidil– stanowi tzw złoty standard w leczeniu miejscowym łysienia androgenowego. Jest to jedyna substancja zatwierdzona przez amerykańską FDA która ma potwierdzoną skuteczność w leczeniu łysienia androgenowego.  Pierwotnie minoxidil wchodził w skład leku na nadciśnienie gdy okazało się że stymuluje odrost włosów.

Jak stosować minoxidil ?

Wcierki przeznaczone dla mężczyzn zawierają 5% stężenie tego składnika.

Stężenia 2% stosuje się w łysieniu androgenowym u kobiet.

Odrostu możemy się spodziewać po około 6 -12 miesiącach systematycznego stosowania  minoxidilu 2x dziennie. Po odstawieniu preparatu włosy wypadną po około 3 miesiącach.

Minoxidil

 • wydłuża anagenową fazę wzrostu włosów,
 • efektywnie zwiększaja rozmiar mieszków włosowych (odwraca proces ich miniaturyzacji)
 • hamuje utratę włosów szczególnie na czubku głowy.

Nie ma 100% gwarancji zadowalającego efektu po stosowaniu wyłącznie minoxidilu.

Minoxidil również ma działania uboczne. Preparaty zawierające ten składnik posiadaja w swoim składzie zwykle glikol polipropylenowy który poprawia przenikanie przez skórę. Jest to substancja silnie drażniąca i po długim stosowaniu niekiedy jest powodem przerwania kuracji .

Inne wcierki na łysienie androgenowe

Zawierają substancje stymulujące mieszki włosowe do produkcji nowych włosów. Najskuteczniejsze składniki to:

 • adenozyna
 • palma sabałowa
 • olejki naturalne : lawendowy, rozmarynowy, tee tree, emu,
 • kapsaicyna
 • fitoestrogeny
 • witaminy i minerały
 • kwas azelainowy
 • melatonina

Pomiędzy rozpoczęciem leczenia łysienia androgenowego a pierwszymi widocznymi efektami mija często 6 miesięcy lub więcej. Aby spotęgować, przyspieszyć odrost i zahamować miniaturyzację a tym samym by uratować jak najwięcej włosów zdecydowanie warto zdecydować się na zabiegi w gabinecie trychologicznym.

” Szczególnie Panowie mający rodzinne obciążenie powinni zadbać o włosy zanim pojawią się widoczne początki łysienia.”

Łysienie androgenowe mezoterapia

mezoterapia skóry głowy

Najlepszym zabiegiem wspierającym leczenie łysienia androgenowego  jest mezoterapia.

Chociaż już same nakłucia skóry głowy są silnym stymulatorem wzrostu włosów (uwalniania czynniki wzrostu z osocza i procesy naprawcze ), to ważne jest by podawany podczas zabiegu preparat zawierał składniki antyandrogenne, stymulujące i poprawiające odżywienie  jak:  peptydy, witaminy i minerały, pierwiastki śladowe,  minoxidil, aminokwasy.

Zabiegi należy wykonywać w serii a na zadowalające efekty trzeba niekiedy zaczekać.

Spektakularnych efektów możemy się spodziewać po zastosowaniu serii mezoterapii peptydowej Dr.Cyj

Pomiędzy mezoterapią dobrze jest wykonać kilka zabiegów karboksyterapii.

Karboksyterapia poprawia warunki ukrwienia i dożywienia mieszków włosowych, stymuluje tworzenie nowych naczyń  oraz uwalnia z osocza  naturalne  czynniki wzrostu  które powodują odnowę i wzrost nowych włosów.

Odpowiednią kurację na łysienie androgenowe w zależności od stanu włosów i skóry głowy ustalisz podczas konsultacji razem z trychologiem 💁

Leki na łysienie androgenowe

Medycyna  stosuje leczenie farmakologiczne łysienia androgenowego. Od lat zatwierdzony jest do tego preparat finasteryd lub dutasteryd, który hamuje enzym 5-α-reduktazę i blokuje konwersje testosteronu do DHT.  Jeżeli jednak nie ma przeciwskazań to u  2/3 pacjentów łysienie jest zahamowane i możemy się spodziewać odrostu po 3-6 miesiącach po rozpoczęciu przyjmowania leku. Włosy odrastają bardziej na koronie niż na zakolach i nie są aż tak bujne jak pierwotnie.

U części pacjentów występują objawy uboczne w postaci osłabienia libido, zaburzenia wzwodu, ból jąder czy nadwrażliwość na lek.

Stosowanie finasterydu jest tylko jednym z elementów leczenia i musi być uzupełnione systematycznym stosowaniem odpowiednich kosmetyków, zabiegów, diety i stylu życia ( terapie skojarzone)

Lek należy przyjmować stale ponieważ 6-12 miesięcy po jego odstawieniu włosy znikają.

Naturalne suplementy działające podobnie jak Finasteryd:

 • palma sabałowa
 • śliwa afrykańska
 • izoflawony sojowe ( max dawka dzienna u mężczyzn – 50 mg)

Ostatecznością zawsze pozostaje przeszczep włosów. Zabiegi przeszczepów stają się coraz popularniejsze i stosuje się coraz nowocześniejsze techniki. Aby się zakwalifikować do takiego zabiegu trzeba spełniać określone wymogi a efekt nigdy nie będzie tak doskonały jak natura . 💁

O suplementach DERVIT ANDRO

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *