Czy szampon zahamuje wypadanie włosów

Szampony na wypadanie włosów

Gdy włosy zaczynają intensywnie wypadać najczęściej pierwszym wyborem są polecane przez koleżanki lub internet, szampony na wypadanie włosów.

Czy szampon jest w stanie zahamować wypadanie i spowodować odrost baby hair ?

I tak i nie.

Według dr Jerry Shapiro dermatologa zajmującego się wypadaniem włosów, to czy szampon zahamuje wypadanie włosów zależy od rodzaju wypadania a kluczem jest skóra głowy.

Szampon skutecznie zadziała tylko jeśli masz chorobę skóry głowy taką jak np. łojotokowe zapalenie skóry która powoduje wypadanie włosów. W tym przypadku można tracić włosy z powodu stanu zapalnego a szampon pomoże ten stan zapalny zlikwidować.

Również w innych przypadkach np. łysieniu androgenowym przy współistniejącym stanie zapalnym wokół mieszków włosowych odpowiedni szampon może istotnie opóźnić łysienie poprzez redukcję stanu zapalnego.

W pozostałych przypadkach szampon nie jest skuteczną kuracją na wypadanie włosów.

Dlaczego szampon nie jest skuteczny na wypadanie włosów

Szampon ma bardzo krótki kontakt ze skórą głowy i czas działania czynników aktywnych jest zbyt słaby by mógł stymulować wzrost włosów. Dodatkowo woda na skórze głowy rozcieńcza szampon i stężenie tych czynników jest niewielkie.

Jest bardzo wiele przyczyn wypadania włosów. Szampon nie jest lekiem gdy masz łysienie

 • genetyczne
 • zaburzenia hormonalne
 • zaburzenia metaboliczne
 • stres
 • przyjmujesz ciągle niektóre leki
 • choroby infekcyjne, pasożytnicze
 • choroby przewlekłe i przewlekłe stany zapalne
 • niedobory, niedożywienie kaloryczne i wiele wiele innych

Wiedza co do przyczyny wypadania włosów jest podstawą by podjąć skuteczną walkę. Dzięki trafnej diagnozie dowiemy się co jest potrzebne dla organizmu by włosy przestały wypadać.

Jeżeli wypadanie jest typowo sezonowe lub spowodowane krótkotrwale działającym czynnikiem np szokiem, krótkim zabiegiem chirurgicznym, czy wysoką gorączką, wypadanie pojawi się po 2-3 miesiącach i powinno samoistnie ustąpić.

Rola szamponu w kuracjach na wypadanie włosów

Chociaż sam szampon nie zahamuje wypadania włosów i nie spowoduje ich odrastania, stanowi niezmiernie ważny element każdej kuracji. Powinien być dobrany indywidualnie z uwzględnieniem potrzeb skóry głowy. Inny skład mają szampony np. dla skór suchych, delikatnych, a inny dla łojotokowych, czy suchych i łojotokowych jednocześnie.

Właściwie dobrany szampon powinien

 • dokładnie oczyścić skórę głowy z łoju i brudu oraz udrożnić mieszki włosowe tak by składniki aktywne wcierek mogły do nich dotrzeć
 • nie naruszać płaszcza hydrolipidowego skóry
 • nie wysuszyć skóry ani jej podrażnić
 • regulować pracę gruczołów łojowych w przypadku ich nadmiernej pracy
 • nawilżać i łagodzić suchą skórę

Dobry szampon powinien także dać włosom ładny, zdrowy wygląd. Nie obciążać ich ani nie przesuszać.

Częstotliwość mycia zależy od potrzeb. Nie jest błędem mycie głowy codziennie jeżeli jest taka potrzeba, oczywiście musi być to szampon do codziennego mycia.

Częstym błędem jest unikanie mycia głowy gdy podczas mycia wypada naprawdę dużo włosów. Tymczasem właściwe oczyszczanie skóry głowy może uchronić przed pojawieniem się dodatkowo problemów skórnych na głowie co utrudnia stosowanie skutecznej kuracji na wypadanie.

Generalnie chociaż składniki szamponów są często mocno chemiczne to nie powodują wypadania. Mogą podrażniać skórę, powodować świąd, łojotok lub przeciwnie przesuszenie, łupież ale przyczyny wzmożonego wypadania należy szukać gdzieś indziej.

Badanie trichoskopowe skóry głowy pozwala na właściwą diagnozę potrzeb skóry głowy i dobór szamponu.

Jeżeli włosy wypadają od dłuższego czasu niezbędna jest wnikliwa diagnoza i zwykle dłuższa kuracja.

Zapraszam na konsultacje trychologiczne i badanie trichoskopowe za pomocą wysokiej jakości kamery do diagnostyki trychologicznej KC Skopes oraz Hair Polariser posiadającym rekomendację IAT (International Association of Trichology).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *