Niedobór żelaza powodem wypadania włosów

Częsta przyczyna wypadania włosów u kobiet

 

 • Jesteś kobietą w wieku 18-50 lat ?
 • Tracisz dużo włosów podczas mycia lub czesania ?
 • Masz wrażenie że włosy „przestały rosnąć”
 • Czujesz że włosy są cieńsze i słabsze a kitka traci objętość
 • Włosy stały się suche i łamliwe.

 

W większości przypadków przyczyną problemów z włosami jest niedobór żelaza.

 

Jeżeli czujesz się dobrze, odżywiasz się dobrze a twój lekarz powiedział że morfologia krwi jest dobra i poziom żelaza w normie to i tak możesz mieć wypadanie włosów z powodu niedoboru żelaza.

 

 Nawet jeżeli Twój lekarz ocenił wyniki badań dobrze, zabierz je koniecznie i pokaż podczas  konsultacji. Trycholog może ocenić je inaczej.

Niedobór żelaza a wypadanie włosów

 

Jak to możliwe ??! 😒 Wszystkie wyniki dobre, jem Biotebal a włosy nie rosną i wypadają. Garściami😩!

 

Żelazo jest kluczowym pierwiastkiem bez którego nasz organizm nie może funkcjonować. Wchodzi w skład hemoglobiny transportującej tlen w organiźmie oraz ważnych enzymów. Włosy są narządem w którym zachodzi bardzo dużo procesów metabolicznych i występuje duże zapotrzebowanie na żelazo. Gdy brakuje żelaza mieszki włosowe natychmiast reagują. Włosy hamują wzrost i przechodzą z fazy wzrostu anagenu w fazę spoczynku telogen a następnie wypadają.

 

Włosy jako narząd mało istotny pod względem funkcji życiowych traci dostęp do żelaza na długo zanim badania laboratoryjne wykażą jego spadek lub pojawią się objawy anemii.

 

Trycholog zawsze dla oceny poziomu żelaza w organizmie posługuje się oceną poziomu Ferrytyny.

 

Ferrytyna jest białkiem które magazynuje żelazo w komórkach organizmu. Wchłonięte z pokarmu żelazo wiąże się z ferrytyną i tworzy bezpieczny magazyn żelaza z którego organizm pobiera pierwiastek do krwi  gdy jest potrzebny.

niski poziom ferrytyny (pusty magazyn żelaza) =   niedobor żelaza w organiźmie ( także przy normalnym poziomie żelaza we krwi i braku objawów anemii)

 

Wypadanie włosów jest w tym przypadku sygnałem alarmującym o brakach żelaza. Deficytowy pierwiastek jest kierowany przede wszystkim do szpiku by wytworzyć właściwe ilości hemoglobiny niezbędnej dla najważniejszych funkcji życiowych tymczasem żelaza brakuje już dla innych mniej istotnych dla życia procesów jak właśnie wzrost włosów. Włosy wypadają.

 

Ferrytyna wypadanie włosów

Zrobiłam badanie Ferrytyny. Jest OK a włosy wypadają !😒

 

Normy Ferrytyny we krwi są bardzo szerokie i mogą się nieco różnić w różnych laboratoriach. Najczęściej dla kobiet wynoszą 12-150 μg/ml a dla mężczyzn 12-300 μg/ml

Jeżeli Twój wynik mieści się w dolnej granicy normy to dla włosów jest już za mało. Włosy zaczynają reagować znacznie szybciej, zanim magazyn żelaza będzie całkiem pusty. Pamiętaj by pokazać wynik badania Ferrytyny podczas konsultacji trychologicznej będzie ważnym elementem diagnostyki Twojego wypadania włosów.

 

Wypadanie włosów z powodu niedoborów nie uszkadza mieszków włosowych.

 

Uzupełnienie poziomu zapasów żelaza jest w tym wypadku niezbędne by jakiekolwiek zabiegi na wypadanie włosów dały pozytywny skutek na dłużej.

Włosy odrosną jednak może to trwać wiele miesięcy. Zabiegi w gabinecie trychologicznym tylko wspomagają szybszy odrost ale poziom żelaza (wynik badania laboratoryjnego Ferrytyny) musi uzyskać wymagany przez trychologa poziom .

 

Suplementacja żelaza nie jest lekiem na łysienie !

 

Wysoki poziom żelaza i ferrytyny we krwi jest sytuacją bardzo niebezpieczną dla zdrowia.

 

Nigdy nie próbuj na własną rękę przyjmować preparatów zawierających żelazo !!!

 

Suplementacja żelaza zawsze musi odbywać się pod opieką specjalisty i często powoduje nieprzyjemne skutki uboczne ze strony przewodu pokarmowego.

 

Podwyższony poziom żelaza  jest toksyczny i może uszkadzać zdrowe komórki organizmu.

 

Podwyższony poziom ferrytyny nie zawsze oznacza że mamy dużo żelaza,  ale może być znakiem ostrzegawczym że w organizmie występują stany zapalne, infekcje, choroby wątroby a nawet nowotwory i nie należy go lekceważyć.

Jak bezpiecznie podnieść poziom żelaza w organizmie.

 

Po pierwsze, należy ustalić dlaczego żelaza nam brakuje. A następnie po zlikwidowaniu problemu wprowadzić codziennie do diety produkty bogate w łatwo przyswajalne żelazo hemowe (mięso, podroby, jaja) lub niehemowe, trudniej przyswajalne, roślinne. Jest to zdrowy i bezpieczny sposób uzupełnienia żelaza.

W skrajnych przypadkach lub ile stan jelit jest dostatecznie dobry polecam wsparcie doustną Ferrytyną bydlęcą dobrze przyswajalną i łagodną dla układu pokarmowego. ( do nabycia w gabinecie)

 

Najczęstsze przyczyny niedoboru żelaza:

 • obfite miesiączki
 • problemy jelitowe ( objawiające się uczuciem wzdęcia, zaparciami, biegunkami, problemami trawiennymi)
 • zbyt mała kwasowość żołądka ( np. przy przyjmowaniu leków zobojętniających)
 • pasożyty jelitowe
 • przewlekłe infekcje i stany zapalne jelit
 • zaburzenia flory jelitowej
 • zbyt mała podaż żelaza w diecie (dieta wegetariańska  i wegańska)
 • celiakia
 • SIBO
 • podwyższony poziom miedzi w organizmie (podczas długotrwałego zażywania antykoncepcji hormonalnej)
 • stany po porodach, długich operacjach
 • krwawienia wewnętrzne,

Jeżeli masz problem z wypadaniem włosów umów się na konsultację trychologiczną  💁

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *