Łojotok skóry głowy

Łojotok owłosionej skóry głowy.

O łojotoku mówimy wtedy, gdy umyte włosy już po paru godzinach są przyklapnięte, obciążone warstwą łoju.

U jednych osób łojotok będzie powodował tylko nieestetyczne przetłuszczanie włosów u innych w sprzyjających okolicznościach będzie bazą do rozwoju świądu i pieczenia, łupieżu, łojotokowego zapalenia skóry i przerzedzenia włosów. Najczęściej nadmierne wydzielanie łoju jest pierwszą oznaką zaburzeń hormonalnych w organizmie.

Przyczyny nadmiernego wydzielania łoju.

Bezpośrednią przyczyną łojotoku jest nadmierna aktywność gruczołów łojowych.

Na głowie gruczoły łojowe związane są z mieszkami włosowymi. Ich ujście znajduje się poniżej lejka przez który włos wychodzi na powierzchnię. Osoby z większą ilością mieszków włosowych mają więc więcej gruczołów łojowych.

Wydzielanie gruczołów może mieć podłoże genetyczne ale najczęściej jest spowodowane zaburzeniami wydzielania hormonów :

  • płciowych – nadmiar androgenów ( testosteron, DHT) , niedobór estrogenów i progesteronu
  • nadmiaru kortyzolu  (stress)
  • insuliny ( cukrzyca, insulinooporność)
  • hormonów tarczycy,
  • hormonów wzrostu
  • antykoncepcja lub odstawienie antykoncepcji

Inne czynniki to:

  • niewłaściwa pielęgnacja i kosmetyki – zbyt rzadkie lub zbyt częste mycie, źle dobrane kosmetyki, zbyt wysuszające skórę lub nie zmywające skóry właściwie,
  • stosowanie gorącego powietrza podczas suszenia
  • noszenie czapek, ściągnięte fryzury,
  • dieta bogata w węglowodany i tłuszcze nasycone, wysoko przetworzona żywność
  • dieta bogata w produkty mleczne
  • niedobory witamin i minerałów – witamin z grupy B (B2,B6,PP,B5) A, E, C, Cynku, Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych (NNKT)
  • wysoka temperatura i wilgotność środowiska

Jak się pozbyć łojotoku ?

    • zdiagnozować przyczynę nadmiernego wydzielania łoju
    • wprowadzić odpowiednią dietę
    • przestrzegać zasad pielęgnacji i higieny

Wpływ hormonów płciowych na gruczoły łojowe:

Zarówno zaburzenia w wydzielaniu hormonów jak i zaburzenia proporcji między nimi skutkują łojotokiem. Stąd wszystkie „burze hormonalne” jak dojrzewanie czy menopauza mogą się wiązać z nadmiernym wydzielaniem

Androgeny najsilniej pobudzają wydzielanie sebum. Zwłaszcza DHT który powstaje z testosteronu pod wpływem 5-alfa-reduktazy. Dlatego łojotok częściej występuje u mężczyzn oraz w chorobach przebiegających z nadprodukcją androgenów u kobiet np. PCO, przy żle dobranej antykoncepcji, guzach nadnerczy lub jajników. Łojotok często towarzyszy łysieniu androgenowemu i nasila jego przebieg.

Dla odmiany estrogeny hamują aktywność gruczołów i zmniejszają lepkość łoju dlatego często antykoncepcja poprawia wygląd włosów i cery.

Wpływ insuliny na wydzielanie łoju

Każdy nawet niewielki posiłek powoduje wyrzut insuliny do krwi. Insulina pobudza wytwarzanie androgenów przez jajniki i hamuje produkcję w wątrobie białek SHGB, które wiążą androgeny co w efekcie podnosi poziom aktywnego testosteronu i DHT w organiźmie, najsilniejszego stymulatora wytwarzania łoju. Reakcja ta zależy od ilości insuliny a ilość insuliny od tego co i ile zjedliśmy oraz wrażliwości osobniczej.

Dlatego przy łojotoku bardzo istotne jest utrzymywanie stałego niskiego poziomu insuliny poprzez eliminację pokarmów z wysokim IG  (indeks glikemiczny) z codziennej diety.

Po kilku tygodniach diety z niskim IG i niezawierającej produktów mlecznych zmniejsza się wielkość gruczołów łojowych i zmienia skład łoju. Włosy przestają się przetłuszczać i znikają stany zapalne na skórze głowy.

Świąd  i wypadanie włosów

Są to niepokojące objawy, które mogą towarzyszyć łojotokowi. Powodem może być zarówno nadwrażliwość na kosmetyki jak i drażniące skórę toksyny i produkty rozkładu tłuszczu, które wytwarza rosnąca populacja grzybów Malessezja.

Świąd i wypadanie włosów może być sygnałem, że rozwija się łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS), uciążliwa i trudna w leczeniu choroba skóry.

W takim wypadku należy sprawdzić skórę głowy u trychologa podczas badania trychoskopowego. Pomocne będzie także wykonanie badań laboratoryjnych takich jak morfologia, poziom hormonów płciowych i tarczycy, glukozy, insuliny .

Pielęgnacja tłustej skóry głowy

Jak często myć włosy przetłuszczające się ?

Włosy powinny być myte tak często by skóra głowy była czysta, mieszki włosowe nie pozapychane łojem. Codzienne mycie może być koniecznością. Mycie zbyt rzadko powoduje zaleganie łoju, który jest pożywką dla lipofilnych grzybów Malessezia. Rozrost grzybów w sprzyjających warunkach prowadzi do  powstania stanów zapalne na skórze, świądu, i wypadania włosów. Prowadzi do łojotokowego zapalenia skóry lub łupieżu, które są przewlekłymi stanami rzadko powracającymi do równowagi.

Włosy mogą wypadać mocniej podczas mycia dlatego istnieje pokusa by „przetrzymać ” i myć je rzadziej. Jest to błędne koło prowadzące do stanu zapalnego skóry, zaczopowania mieszków i nasilenia wypadania.

Regularne usuwanie łoju jest kluczowe w pielęgnacji skóry łojotokowej. Nie jest to jednak łatwe ponieważ często skóra głowy traktowana zbyt agresywnymi szamponami traci równowagę, reaguje podrażnieniem i pieczeniem a nadmierne przesuszanie skóry pobudza gruczoły łojowe do jeszcze intensywniejszej reakcji.

butelki szampnu z zieloną etykietą Alcantara traybell Essentia Equalibro

szampon dla tłustej skóry głowy Alcantara Equalibro regulujący pracę gruczołów

Czym myć włosy przetłuszczające się?

Kosmetyki do mycia włosów muszą spełniać określone wymagania.

  • usuwać łój
  • nie podrażniać skóry
  • przywracać równowagę skóry, hamować wypadanie

Peeling do skóry głowy

Warto wprowadzić peeling jako stały element mycia i stosować regularnie. Ale nie częściej niż co 5 -10 dni by nie przesuszać skóry głowy.

W przypadku włosów tłustych jest niezastąpiony

  • oczyszcza: z łoju, resztek kosmetyków, kurzu , brudu
  • złuszcza martwy naskórek ( łuski, łupież)
  • stabilizuje florę bakteryjną, pH skóry,  zmniejsza świąd, łagodzi podrażnienia
  • przedłuża świeżość włosów
  • przygotowuje  skórę do aplikacji aktywnych składników.

Peeling stosujemy przed myciem szamponem

  • peeling ziarnisty: nakładamy na zwilżoną skóre głowy. Zawiera drobinki cukru, kawy, soli lub zmielone pestki. Nie polecany do tłustej skóry głowy ze względu na konieczność wykonania masażu co dodatkowo pobudza gruczoły do wydzielania łoju.
  • peelingi z delikatnymi kwasami AHA np. glikolowym, mlekowym, papainą, z dodatkiem substancji nawilżających, łagodzących jak mocznik, olejki, ekstrakty roślinne, allantoina  – nakładamy na suchą skórę głowy. Nie wymaga wcierania i masażu a jedynie rozprowadzenia na skórze. Pozostawiamy 10-15 min i myjemy głowę.
  • maski z glinką zieloną, czerwoną, marokańską (Ghassoul), kaolinem, pełne mikro i makroelementów, świetnie oczyszczają skórę i regulują pracę gruczołów. Nakładamy na skórę głowy po wymieszaniu z ciepłą przegotowaną wodą lub szamponem. Można dodać  do maski krople olejku eterycznego regulującego wydzielanie gruczołów i zwalczającego stany zapalne np. z drzewa herbacianego, olej tamanu, olejek  jojoba, olej z nasion chia, olej z wyciągiem z pomarańczy. Maskę zostawiamy na kilka minut na głowie nie dopuszczajac do nadmiernego wyschnięcia a następnie dokładnie zmywamy.

Specjalistyczne peelingi trychologiczne mają w składzie substancje o działaniu sebostatycznym, łagodzącym oraz bakterio i grzybobójczym

Jeżeli skóra głowy się przetłuszcza a włosy są suche w tym samym czasie gdy nakładamy peeling na łodygi włosa można wetrzeć olejek dobrany do stanu włosów ( porowatośći ) i/lub maskę.

Szampon do skóry łojotokowej

Szampon do przetłuszczającej się skóry głowy:

  • oczyszcza skórę z zalegającego łoju
  • redukuje wydzielanie łoju i wyrównuje pH skóry
  • nawilża, odświeża i łagodzi podrażnienia, zapobiegając  nawrotom zmian rumieniowo-złuszczających
  • działa bakteriostatycznie

Szampon musi zawierać składniki, które zmyją tłuszcz i są to związki powierzchniowo czynne mogące podrażniać skórę. Dlatego należy dokładnie szampon spłukiwać i myć dwukrotnie. Podczas drugiego mycia szampony specjalistyczne zostawiamy 5-10 minut pozwalając działać składnikom aktywnym.

Szczególnie przy podrażnionej skórze głowy wskazane jest przed nałożeniem rozcieńczenie szamponu wodą lub przelanie do butelki z aplikatorem piany i nałożenie takiej piany na skórę.

Można stosować też  dwa szampony zamiennie oprócz typowo przeciwłojotokowego w zależności od problemu może to być

  • szampon łagodniejszy do suchej, odwodnionej i wrażliwej skóry głowy która często występuje przy łojotoku. Szampon nawilża, wzmacnia funkcje obronne skóry przed bakteriami i czynnikami zewnetrznymi, redukuje rumień i świąd zapewnia skórze komfort .
  • szampon regulujący złuszczanie, działający przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie który hamuje rozwój łupieżu i normalizuje rogowacenie
3 butelki szamponów Alcantara w plastikowych ciemnych butelkach z kolorowyni etykietami

trychologiczne szampony Alcantara na różna problemy skóry głowy

Włosy można na koniec spłukać wodą zakwaszoną  octem jabłkowym lub cytryną. Taka płukanka zmniejsza świąd skóry, odświeża  i zamyka łuski włosa. Działa hamująco na gruczoły łojowe i wyrównuje pH skóry.

Nie zaleca się nakładania masek i balsamów do włosów na skórę głowy. Nakładamy je wyłącznie na łodygę włosów w odległości 3-5 cm od skóry. Wyjątkiem są specjalne maski przeznaczone do skóry głowy ściągajace pory bogate w mikro i makroelementy kontrolujące kondycję skóry głowy.

Po umyciu należy włosy zawsze dokładnie wysuszyć niezbyt gorącym strumieniem powietrza. Nie zostawiać włosów wilgotnych.

Wcierki do skóry łojotokowej

W przypadku łojotoku wszelkie wcierki, szczotkowania i masaże polegające na pocieraniu nie są wskazane ponieważ silnie pobudzają łojotok i mogą uszkadzać już podrażnioną skórę głowy.

Stosuje się jednak preparaty w sprayu aplikowane po umyciu i wysuszeniu bezpośrednio na skórę głowy bez wcierania. Sa to np:

  • płyn aloesowy, nawilżający łagodzący świąd który można stosować w ciągu dnia
  • lotiony z wyciągami ziołowymi, witaminami minerałami specjalne dla łojotokowej skóry serum normalizujące pracę gruczołów, łagodzące podrażnienia  hamujące wypadanie, 
  • ampułki zawierające aktywne substancje przedłużające świeżość skóry głowy i regulujące pracę gruczołów

Tych preparatów nie spłukujemy.

3 butelki lotionu Alcantara w sprayu

lotion Alcantara Control na łupież i inne keratozy

Kuracja przeciwłojotokowa powinna trwać minimum 3 miesiące .

Towarzyszyć jej powinna dieta, w której nie ma cukru i nabiału, wzbogacona o okresową suplementację witamin (głównie z grupy B, D3), minerałów (Zn, Mg, Si) i kwasów omega 3                     (wiesiołek, olej lniany ).

Wyrównanie zaburzeń hormonalnych gwarantuje brak nawrotów łojotoku.

Zalecane kosmetyki trychologiczne TRICOART do kuracji antyłojotokowej

  1. Serum oczyszczająco- normalizujące
  2. Szampon antyłojotokowy normalizujący
  3. Serum wielowartościowe do włosów wypadających i problematycznej skóry głowy

Kosmetyki trychologiczne TRICOART do kuracji antyłojotokowej - trycholog Beauty 5 Poznań

W przypadku pytań prosimy o kontakt telefoniczny.

trycholog mgr Wioletta Perz

ul. Wilczak 20F/U3

61 – 623 Poznań

Tel. 781 003 530

One comment on “Łojotok skóry głowy

  1. zosia on

    ja niestety tego doświadczyłam. miałam taki łupież i było to strasznie wkurzające. na szczęście pomógł mi szampon pirolam, który kupiłam w aptece. na szczęście pozbył się mojego problemu, do tego jeszcze poprawił kondycję włosów i skóry na głowie.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *